PRESSMEDDELANDE 2017-04-07: Sponsrings & Eventföreningens VD slutar!


PRESSMEDDELANDE

2017-04-07

Sponsrings & Eventföreningens VD slutar

SEFS VD Niklas Birgetz lämnar sin post efter fem framgångsrika år.

Niklas Birgetz: - Jag har nu varit aktiv i Sponsrings & Eventföreningen i 9 år, först 4 år som styrelseledamot och sedan 5 år som VD. Det har varit en fantastisk och mycket spännande resa i en bransch som jag tror på och som vi ser växa framgångsrikt år från år. Under mina 5 år som VD har jag hunnit arrangera 250 seminarium, utbildningar och aktiviteter, skrivit 50 krönikor och mycket annat för att hjälpa till att bygga branschen. Nu känner jag att det är dags att gå vidare i karriären och vad kan vara bättre tillfälle än att avsluta med flaggan i topp och fira Gyllene Hjulets 20-års jubileum den 27 april. Vi säger i årets payoff - låt oss fira det förflutna genom att blicka framåt – och nu är det även min tur att blicka framåt och se vad som står på tur de kommande 10-15 åren!

 

- Niklas har bidragit till att lyfta verksamheten med ökad kvalitet, högre medlemsnytta och många nya medlemmar. Det har varit fartfyllda år och Niklas har alltid varit uppskattad ute bland våra medlemmar. Niklas kommer att fortsätta jobba in i det sista med att leverera till våra medlemmar och lämnar sitt uppdrag först den 20 augusti, säger Ricky Strandberg styrelseordförande i SEFS

 

Sponsrings & Eventföreningens kommer att satsa hårt på utveckling de närmaste åren och anpassa verksamheten till den kraftigt växande branschen. - Vi går in i en ny era, med en ny varumärkesplattform och strategi för att nå ut bredare. Det är en spännande resa där vår del av branschen ska få en ännu tydligare roll för att skapa innehåll, upplevelser och kommunikation som verkligen berör, säger Niklas Turner Olovzon, vice ordförande i SEFS.

 

Två personer kommer också att rekryteras till kansliet inom kort. - Sponsrings och eventbranschen växer så det knakar och som branschorganisation ska vi nu öka trycket och bli ännu starkare på att driva kunskap och engagemang kring intresse och upplevelsebaserad kommunikation. Det kommer hända mycket den närmsta tiden och det första vi ska göra är att rekrytera en ny VD och en erfaren kommunikationsansvarig, säger Ricky Strandberg

 

För mer information:

Ricky Strandberg, Ordförande SEFS, 0706693544, ricky@eclect.se

Niklas Turner Olovzon, Vice Ordförande SEFS, 0706704845, niklas@passionlab.se

Niklas Birgetz, VD SEFS 0707826816, niklas.birgetz@sefs.se

 

Share this